LAVASTUSED

ÄÄREMAAL. Siiber kinni, Siiber lahti...
Suvelavastus, draama
Mees, naine ja ääremaa. Kaks üleliigset inimest maailma veerel. On vaid loojangusse looklev argipäev ja Siibri küla nimi peatuse sildil, kus mööduvad bussid järjest harvemini peatuvad. Mees käib linnas tööd otsimas ja naine armastab teda, aga aastatega vananeb ka armastus ning kattub tolmuga. Ühel päeval astub nende madalasse majakesse haavatud haigur. Kohtumine vaba ja metsiku linnuga äratab unistused ja armastuse, aga ka tahtmise veel enne surma kasvõi korrakski elada. Ärkavad ka mõlema aina nähtamatuks muutuva inimese mälestused ja saladused. Püütud päevade kee riputatakse nöörile koos puhtakspestud lootusega kuivama. Maailm ei saa kunagi otsa. (Isegi ääremaal.)
Autor: Urmas Lennuk (Rakvere Teater)
Lavastaja: Urmas Lennuk
Osades: Marika Barabanštšikova (Vanemuine), Tarmo Tagamets ja Agur Seim
Kunstnik: Triinu Pungits
Valguskunstnik: Märt Sell (Rakvere Teater)
Müüdud Naer | Esietendus: 17.06.2023 (Ihamaru kõrtsi hoone, Põlvamaa)

KADUNUD KÄSI
Draamalavastus
Hotellituba. Konditsioneeri monotoonne kohin õõtsutab seinu. Küünal bensiinikanistril loeb minuteid. Rahutud, auklike südametega hinged otsimas põhjusi, et tühimikud täita unistuste ja igatsustega. Kes püüab leida enda kaotatud kätt, kes tahab olla kangelane, kes soovib lihtsalt raha.
Omakasupüüd kihutab tegelaste soontes nagu rong, millel pole pidureid. Rattad ragisevad. Püüdlus leida mõistmist ja andestust seisab püstolitoru ees, mis võib plahvatada sama ootamatult kui õhupall puuladvas. Kas õnnestub üleliigsed kihid pingest maha raputada ja söestund südamed taas hõõgvele puhuda? Kas tänapäeva maailmas on see võimalik? Kas suudame luua uusi kokkuleppeid, purustada vanu eelarvamusi ja end minevikust lahti aheldada?
Martin MacDonagh on tuntud oma sünge Iiri huumori poolest, millega eestlastel on lihtne suhestuda. Tema filmid (“Kolm reklaamtahvlit linnaservas” ja “Inisherini hinged”) ja näidendid (“Padjamees” ja “Inishmore’i leitnant”) on vürtsitatud vägivalla ja värvikate tegelastega. Tema lugude ühiseks nimetajaks on äkilised pöörded ja ootamatult südamlikud suhted ning erandiks ei ole ka “Kadunud käsi”.
Autor: Martin McDonagh
Tõlkija: Tõnu Oja
Lavastaja: Markus Truup
Osades: Markus Truup, Meelis Rämmeld, Nils Mattias Steinberg, Karel Käos, Marion Tammet, Kirill Havanski, Joel Väli ja Henri Otsing
Müüdud Naer | Esietendus: 13.05.2023 (Võru Kultuurimaja Kannel teatrilava black box)
3 reklaamtahvlit linna servas
“Müüdud naer”, “Kannel” ja “Kadunud käsi” ei viinud mitte palgamõrtsukatega Brügges maid jagama, ega ka Inisherini sõrmilõikavate hingede vihavaenu keeristesse, vaid hoopis Metsikusse Võrru, kus asub üks iiri juurtega briti näitekirjaniku ja oscarivõitjast filmitegija Martin McDonaghi ehitatud räämas motell. Sedapuhku kadunud pole mitte ainult sõrmed, vaid terve käsi! Juba viimased 27 aastat. Selle kadunud käe omanik pole jätnud kõikse aeg jonni, vaid visa jälgedeajamine ta ongi siia hetke toonud, kus ühed noored on tasuootuses ta lootused kämbla leidmiseks üles kruttinud.
See on lavaloo lähtekoht, aga eluoht on ju juba sellessegi sisse kirjutatud. Nagu ka sünkmust huumor, eriti kui arvestada, kes on autor.
McDonagh ongi autor, kelle peale saab enamvähem kindlapeale minna (vähemalt minu maitse järgi). Seda on kavalalt teinud ka Markus Truup valides oma debüütlavastuse materjali. Nii täpselt konstrueeritud tekst ei lase ülekuhjata tüüpilise debüüdilõksu, ehk ideederohkusega, aga hoiab ka laiali valgumast. Samas pole ka see liialt turvaline materjal, arvestades fartleki, ehk tempomängu vajalikkust (kui laenata teatrikirjeldusse jooksutermineid). Markus Truup, kes praeguseks juba üle-eelmise lavakooli lennu lõpetanud, torkas eriliselt hästi juba lavakooli ajal, ent viimasel ajal ju ka Von Krahli/Ekspeditsiooni või VATi lavastustes ning ka mõnedes lühifilmides silma just oma superhea koomikanärviga. Isegi kui tegemist pole komöödiaga, siis ta oskab seda ka tõsistesse asjadesse doseerida just õige kaaluga (mõnikord lausa vaid aimamisi, aga mõnikord sedakaudu hoopis ärevust atmosfääri lisades), et see tema lavaloleku omakorda huvitavamaks, mitmepalgelisemaks, ehedust kaotamata põnevamaks jälgida muudab. „Kadunud käsi“ omakorda tõestab, et ta oskab ka lavastajana oma trupilt seda duaalsust välja meelitada.
Kuigi McDonagh on autor, kellega seoses ei tekiks ka muidu sisemist arutelu, et miks seda just tänases Eestis lavastada, sest iirilik lugudejutustamine on alati eestlaseid kõnetanud ja tõesti, üks praeguse hetke kuumimaid autoreid lihtsalt ei tõstata sedasorti küsimärke niiehknaa, siis sedapuhku on siin 1 rõhuasetus veel kohe…
Loe edasi: https://www.instagram.com/danzumees/
2021

TÄHESTIKUTAJAD
Lastelavastus (50 min vaheaegadeta)
Kahe venna seiklemise lugu. Nende kodus on üks tuba, kuhu on neil keelatud minna. Ühel öösel otsustavad nad siiski salaja sinna tuppa hiilida, et uurida välja, mida see endas peidab.
Ruumist leiavad poisid lugematu arvu muusikalisi instrumente, millega nad hakkavad aega raiskamata musitseerima. Selgub, et seal ruumis varjab ennast ka Tähenärija, kes on kõik tähestiku tähed ära õginud ja tagavaraks peitnud. Poisid hakkavad läbi mõistatuslike mängude ja muusika Tähenärijalt tähti tagasi kavaldama, et nn aabits saaks jälle terveks.
Autor: Trupi ühistöö
Lavastaja: Trupi ühistöö
Osades: Madis Mäeorg (Rakvere Teater), Imre Õunapuu (Rakvere Teater) ja Silja Miks (hääl)
Helikujundaja: Andres Raja (Rakvere Teater)
Valguskujundaja: Andres Raja (Rakvere Teater)
Müüdud Naer | Esietendus: 13.12.2021 (Võru Kandle väike saal)

KUI ÕITSEB NAISTE SITT SUUVÄRK, ON MUL HELGE SÜDA
Muusikasse põimitud ballaad (1 h 20 min vaheaegadeta)
Lavastus põhineb trupi isiklikel vestlustel ning traditsioonilistel
Vana-Võromaa naiste rituaalidel ja kommetel, mis puudutavad peamiselt
hällilaule ja lugusid meeste koju ootamisest ning nendega seotud
tunnetest.
See on ebaviisakas ja humoorikas lugu Lõuna-Eesti naiste söögilaua
juttudest, kelle ainsaks töövahendiks (samas ka vihavaenlaseks) on suu
ja kirves. Need on need kaks teravat asja, millega ”väikese inimese”
nabanöör katki lõigatakse ja pojad (mehed) ilma peale saadetakse – maad
mõõtma, kündma, võõraid naisi harima.
Soovitatav alates 10. eluaastast.
Autor: Trupi ühistöö
Lavastaja: Tarmo Tagamets
Osades: Silvi Jansons, Maive Käos, Merilin Kirbits ja Anu Taul
Kunstnik: Tarmo Tagamets
Kostüümikunstnik: Tuuli Tubin McGinley
Muusikaline kujundaja: Anu Taul
Müüdud Naer | Esietendus: 11.09.2021 (Võru Kannel)

GODOT’d UUTÕN
20. sajandi olulisim ingliskeelne draama võru keeles (2 h 30 min, 1 vaheaeg)
Kusagil, keset eimidagit ootavad kaks hulgust müstilise hr Godot saabumist. Nagu eile, nii ka täna ja homme. Videvik saabub ja midagi ei juhtu. Või juhtub?
VLADIMIR: Läämi är.
ESTRAGON: Läämi.
(nad ei liigu paigast)
Samuel Becketti legendaarne ja 20. sajandi üheks olulisemaks draamaks peetud teatritekst saab sedapuhku esmakordselt võrukeelse hääle. Kuigi Beckett nägi vaevalt ette meie praeguse aja spetsiifilisi vaegusi, on selles loos 2021. aastal midagi eriliselt tuttavlikku – tegelaste kramplik tahe leida lootusetust olukorrast mingigi väljapääs. Kuidas me muidu suudaksime tõusta igal hommikul, lüüa päev läbi aega surnuks ja minna õhtul magama ilma teadmiseta, kas meie lootused ja unistused ka kunagi veel täituvad? „Godot’d oodates“ on ühtaegu vodevill, tragöödia, filosoofia ja metafüüsika, mida vürtsitab Becketti ainulaadne huumor.
Soovitatav alates 12. eluaastast.
Autor: Samuel Beckett
Tõlkija: Jan Rahman (võru keelde)
Lavastaja: Taago Tubin (Ugala Teater)
Osades: Tarmo Tagamets, Imre Õunapuu (Rakvere Teater),Agu Trolla, Patrick McGinley, Henn Rahman ja Vootele Ruusmaa
Kunstnikud: Taago Tubin, Tarmo Tagamets
Helikujundaja: Patrick McGinley
Valguskujundajad: Mari-Riin Paavo (Ugala Teater), Sander Aleks Paavo (Ugala Teater)
Müüdud Naer | Esietendus: 23.07.2021 (Tamme talu küün Võrumaal Navi külas)
2020

KUNKSMOOR JA KAPTEN TRUMM
Lastelavastus
MTÜ Müüdud Naer lastelavastus KUNKSMOOR JA KAPTEN TRUMM räägib loo üksikul saarel elavast kiitsakast, lorilaule armastavast Kunksmoorist ja tema ümarast kaaslasest kapten Trummist. Nad saavad sõbralikult ja rahumeelselt läbi päevani, mil nad hakkavad mängima täringumängu “Reisi ümber maailma”.
Kunksmoor ei suuda taluda, et kapten teda võidab ning ta võtab appi nõiatembud. Selle peale solvub muidu alati leplik Trumm ja tüli ongi majas. Lapselikust solvumisest alguse saav sündmusteahel toob kaasa muret ja sekeldusi. Häda peab enne ikka suureks minema, et leppimine ja sõbrasuhted taas üksteist leiaks. See on lugu sõprusest, armastusest ja looduse olulisusest ning keskkonna hoidmisest.
Autor: Aino Pervik
Dramatiseerija: Tarmo Tagamets
Lavastaja: Tarmo Tagamets
Osades: Maive Käos, Agu Trolla ja Meelika Hainsoo
Kunstnik: Liia Leppik
Muusikaline kujundaja: Meelika Hainsoo
Müüdud Naer | Esietendus: 20.02.2020 (Võru Kandle väike saal)
MÄNGUKAVAST MAAS
2022

RANNATARE
Nostalgiline suvelavastus, komöödia (2h 15 min, 1 vaheaeg)
Lavastus Rannatare maja ajaloo ühest päevast. Päevast (1. juuni 1985), mil Mihhail Gorbatšov kuulutas NSVL-is välja “kuiva seaduse”. Päevast, mil esmakordselt maailma ajaloos hakati viina jooma kohvitassidest ja avastati uus magustoit täiskasvanutele – jäätisekokteil viinaga. Ajastule omased grotesksed situatsioonid baseeruvad tõestisündinud lugudel, mille peategelasteks on elu nautivad tuntud ja värvikad Võru linna inimesed ning ära eksinud mehikesed teisest galaktikast. Etendus on mitmekülgne käsitlus ühest olulisemast majast (“restoraanist” Rannatare) Võru linnas, mis kannab endas nostalgilise mälu ja keskkonnateatri mõtet.
Tegemist on mõttelise järjega varasemalt Võru Linnateatris etendunud lavastustele “Haigemaja” ja “Tamula, maja Katariina alleel” ning MTÜ Müüdud Naer lavastusele “Needid ja suhkruvatt”, millega tutvustatakse Võru linna kultuurilooliselt olulisi maju ja sündmusi.
Autor: Heiki Kelp
Lavastaja: Tarmo Tagamets
Osades: Andres Määr, Karel Käös, Ago Soots (VAT Teater), Agu Trolla, Simon Hallimäe, Maive Käös, Ilona Sillak ja Silvi Jansons.
(Muusik Andres Määr)
Kunstnik: Tarmo Tagamets
Müüdud Naer | Esietendus: 21.06.2021 (Võrus endise Rannatare hoone juures), Viimane: 30.06.2022